სამოდელო გაკვეთილები


                                           სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
                                 
1.
გაკვეთილის თემა
რ.ინანიშვილის ,,ფრთხებიან ყვავები დამბაჩის ხმაზე?”
2.
საგანი
ქართული ენა და ლიტერატურა
3.
მასწავლებლის სახელი, გვარი
ნატო შეროზია
4.
სწავლების საფეხური
საბაზო, მე-8კლასი
5.
სამუშაო ენა
ქართული
6.
მოსწავლეთა რაოდენობა
9 მოსწავლე 
7.
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი
ინოვაციური გაკვეთილი.ლიტერატურული სამსჯავრო-იმიტირებული სასამართლო.
8.
აქტუალობა
თანამედროვე ცხოვრებაში  მეტად მნიშვნელოვანია ადამიანი ფლობდეს შემოქმედებით  უნარებს.ეს არის ადამიანის უნარი, ააგოს თავისი სამყარო, გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება(სიტყვით, ხატვით, მუსიკით, საქმიანობით) და წარმოაჩინოს თავისი თავი ამ  სამყაროში, სწორედ ამიტომ, ამ უნარის განვითარებას სკოლაში განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს.შემოქმედებითი უნარების გასავითარებლად მრავალი მეთოდია აღიარებული,მათ შორის არის ლიტერატურული სამსჯავრო,რომელიც  ეფუძნება სასწავლო მასალას.შესაბამისად,მსგავსი იმიტირებული სასამართლოს მოსაწყობად შეგვიძლია გამოვიყენოთ ნებისმიერი თხზულება,რომელშიც დასმულია პრობლემა ან ასახულია ადამიანური კონფლიქტები.                                                                                                     
9.
დრო
90  წუთი
10.
ორგანიზების ფორმა
წყვილებში, ინდივიდუალური.
11.
რესურსები
 ლეპ-ტოპი,ინტერნეტი, სახელმძღვანელო,კონსტიტუცია
12.
სასწავლო მიზნები
 შემოქმედებითი, მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების,არგუმენტირებული მსჯელობის,ინფორმაციის დახარისხების,,ანალიზის,დისკუსიის უნარების განვითარება.

13.
მოსალოდნელი შედეგები
ქართ. VIII.1. მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხზე მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა აუდიტორიის წინაშე.

·ქ 
ქა    ქართ. VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი გამოსვლის მოსამზადებლად სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.

ქა    ქართ. VIII.5.მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს,გააანალიზოს და შეაფასოს ტექსტები (მხატვრული და არამხატვრული),რომლებიც შეიცავენ გარკვეულ თვალსაზრისს ან მსჯელობასკონკრეტულ საკითხზე.         
შშ



14.


გაკვეთილის მსვლელობა






აქტივობა 1.




აქტივობა 2.








აქტივობა 3.















აქტივობა 4.
































აქტივობა 5.










აქტივობა 6.









მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.


გამოწვევის ფაზა

ვიდეორგოლი:სასამართლო პროცესის ჩვენება

სასამართლო პროცესის სპეციფიკის, მონაწილეთა ძირითადი როლისა და დებატების ძირითადი  მეთოდების გაცნობა.
კონკრეტული მითითებების მიცემა დაცვისა და ბრადების მხარისთვის.
როლების განაწილება:
მოსამართლე და  ნაფიცი მსაჯული.
ბრალდებული:გენერალი
ბრალმდებელი:ვინტგენშტეინი
დამცველები:ვინტგენშტეინის,გენერლის
მოწმეები:გენერლის მეგობარი ქალი,მგზავრები
II ფაზა - შინაარსის რეალიზება
ლიტერატურული სამსჯავრო-გენერლის გასამართლება.
სავარაუდო კითხვები:
თქვენი აზრით,ვინტგენშტეინის ჩაურევლობა იქნებოდა თუ არა თვალის დახუჭვა და  უზნეობასთან შეგუება?
თვენი აზრით,თუ ქალი მსუბუქი ყოფაქცევისაა ე.ი. ადამიანი არაა?
ადამიანს აქვს თუ არა იმის უფლება,რომ შეურაცხყოფა მიაყენოს ქალს,თუნდაც მსუბუქი ყოფაქცევისას?
ჰქონდა თუ არა ვინტგენშტეინს სხვის საქმეში ჩარევის უფლება,თუკი ქალი არ აპროტესტებდა?
როგორ  შეეცადა გენერალი ვინტგენშტეინის გადარწმუნებას?
რაზე მოწმობს ვინტგენშტეინის პროტესტი და მისი ბოლო წერილი?


III.    რეფლექსია
სათაურის გააზრება:
ყვავი ბოროტების,ცუდის,
გენერლისა და მისი ცხოვრების წესის სიმბოლო.
დამბაჩის ხმა-გაფრთხილების,
ძრახვის,ბოროტებასთან შეუგუებლობის,ვინტგენშტეინისა და მისი ცხოვრების წესის  სიმბოლო.

შეფასება
მიმდინარე განმსაზღვრელი
მეთოდი








დემონსტრირება






საუბრის მეთოდი






















დასკვნის გამოტანა


შეფასების რუბრიკა
ორგანიზების ფორმა




საერთო საკლასო


საერთო საკლასო



საერთო საკლასო






   დრო

3წთ.




15წთ.






10 წთ.






7 წთ.














45 წთ.































8 წთ.









2 წთ.




დაკვირვების ფურცლები
ჯგუფური მუშაობის შესაფასებლად
                  რუბრიკები
                   კომენტარები
სამუშაოს დაგეგმვა დ ორგანიზება:
ფუნქციები სწორად არის გადანაწილებული;
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია მუშაობაში;

თანამსრომლობა:
ჯგუფის ყველა წევრს აქვს აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები;
უსმენენ ერთმანეთს;
აზრს გამოხატავენ კონსტრუქციულა;
ეხმარებიან ერთმანეთს;








დისკუსიის შესაფასებლად
                         რუბრიკები
                   კომენტარები
მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს

მსჯელობს არგუმენტირებულად

აკეთებს დასკვნებს

იყენებს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმებს(თვალით კონტაქტი,ჟესტები,ხმა)

კორექტულია ოპონენტის მიმართ,ისმენს და კონსტრუქციულად პასუხობს განსხვავებულ აზრს


ზეპირი გამოსვლის შესაფასებლად
                         რუბრიკები
                         კომენტარები
პირობასთან შესაბამისობა:
იცავს დროის ლიმიტს
იცავს პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს(მოსაზრება,არგუმენტები,დასკვნა)

კომუნიკაციური უნარ-ჩვევები:
გასაგებად აყალიბებს მოსაზრებას და თანმიმდევრულად ავითარებს მას;
მოჰყავს ადეკვატური არგუმენტები და მაგალითები;
გამოაქვს ადეკვატური დასკვნები





                                           სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
                                 
1.
გაკვეთილის თემა
მ.ჯავახიშვილის ,,ეშმაკის ქვა”
2.
საგანი
ქართული ენა და ლიტერატურა
3.
მასწავლებლის სახელი, გვარი
ნატო შეროზია
4.
სწავლების საფეხური
საბაზო, მე-8 კლასი
5.
სამუშაო ენა
ქართული
6.
მოსწავლეთა რაოდენობა
9  მოსწავლე 
7.
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი
პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლება
8.
აქტუალობა
სამწუხაროდ,დღეს ხშირია  ჯგუფური დანაშაულის მაგალითები ჩვენს ირგვლივ.  მნიშვნელოვანია მოსწავლეებს  სწორი ხედვა ჩამოუყალიბდეთ ამ საკითხზე.მ.ჯავახიშვილის მოთხრობის    მთავარი სათქმელის ამოცნობა,პრობლემის გადაჭრაზე საკუთარი არგუმენტების მოყვანა და დადასტურება: რა არის ბრბო? როგორია ბრბოს ფსიქოლოგა?ვინ მართავს მას? როგორი ადამიანი ექცევა ბრბოს ნაწილად ? რა შედეგი მოჰყვება ბრბოს ქმედებებს?რა პრინციპით უნდა იცხოვროს ადამიანმა-ამ  საკითხებზე მსჯელობა დაეხმარება მოსწავლეებს ღირებულებების სწავლაში.
9.
დრო
45 წუთი
10.
ორგანიზების ფორმა
ჯგუფური, ინდივიდუალური.
11.
რესურსები
 ლეპ-ტოპი, ტელევიზორი,ფორმატები, მარკერები,  სქემები,სახელმძღვანელო
12.
სასწავლო მიზნები
·  ნაწარმოების მთავარი სათქმელის გააზრება,პრობლემის გამოვლენა და გადაჭრის გზების ძიება.პარალელის გავლება სხვა ნაწარმოებებთან და თანადროულობასთან. არგუმენტირებული  მსჯელობა მასის ფსიქოლოგიის შესახებ.კრიტიკული აზროვნების,ინფორმაციის მიღების,დახარისხების,
ანალიზის,დისკუსიის უნარების განვითარება.
13.
მოსალოდნელი შედეგები
1.  მოსწავლეს შეუძლია სათანადო არგუმენტებით   იმსჯელოს კონკრეტულ         საკითხზე .
 2. შეუძლია  მოისმინოს სხვების აზრი,მსჯელობიდან გამოიტანოს  დასკვნა.
 3. მოსწავლეს შეუძლია  ამოიცნოს და განსაზღვროს პრობლემური საკითხი  წაკითხულ ტექსტებში.
4. მოსწავლეს შეუძლია  იპოვოს  მსგავსება  და განსხვავება  პრობლემაზე  შექმნილ მხატვრულ და არამხატვრულ  ტექსტებში.
 5. მოსწავლეს შეუძლია   გამოხატოს  საკუთარი დამოკიდებულება ზნეობრივ - ეთიკური პრობლემის მიმართ.

ქართ. VIII. 1; ქართ. VIII. 2;  ქართ. VIII; 5. ქართ. VIII.
·         
14.
გაკვეთილის მსვლელობა
    
 მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.


გამოწვევის ფაზა
აქტივობა 1.
ორსახოვანი სურათის ჩვენება,(სახის ნახევარი თეთრი,ნახევარი შავი)აღქმა და  მოსწავლეთა სავარაუდო პასუხების ჩამოწერა ფორმატზე.
აქტივობა 2.
არსებული ცოდნის გააქტიურება:
 1.რა ეპითეტებით ახასიათებს მთხრობელი მთავარ გმირს.გაიხსენეთ ამ თვისებათა დამადასტურებელი მაგალითები სოფიოს საქციელებიდან.
2.რა ამბავი დაემთხვა სოფიოს ავადმყოფობას?
3.რამ აიძულა სოფელი თვითონ დაესაჯა ქვრივის მკვლელები?
4.რა მიზნით გაჰყვა ნაავადმყოფარი სოფიო დათას დედას?
აქტივობა 3.
სქემის  შევსება:
1-ლი ჯგუფი
როგორია პერსონაჟი დასაწყისში? როგორია პერსონაჟი ბოლოს?
როგორ შეიცვალა პერსონაჟი?
რატომ შეიცვალა პერსონაჟი?


მე-2 ჯგუფი
 მოთხრობის რუკა
პერსონაჟი-
პრობლემა-
მოვლენები-


II ფაზა - შინაარსის რეალიზება

აქტივობა 4.
ფრანგი სოციოლოგის გუსტავ ლე ბონის მოსაზრების გაცნობა.

 ბრბოს კოლექტიური ემოციის ზეგავლენით ისეთი რამის ჩადენა შეუძლია,რაც მისი პიროვნებისათვის სრულიად უცხოა.
ბრბოში მოხვედრილი ადამიანი,რომელსაც საერთო აღგზნება გადაეცემა,კარგავს კრიტიკული განსჯის  უნარს და ბრმად ემორჩილება მასის მოქმედებას.

აქტივობა 5.
მისათითებელი კითხვები:
რომელ ნაწარმოებთან შეგიძლიათ პარალელის გავლება?
(,,მარიტა“,  ,,ამოდის,ნათდება“.
თანამედროვე ეპოქიდან თუ შეგიძლიათ მსგავსი მაგალითის მოხმობა?
გეი აქციის დარბევა,სადაც მონაწილეობდნენ სასულიერო პირები).


დავუბრუნდეთ ორსახოვან პორტრეტს-
ადამიანი აქვს ორი მხარე-თეთრი და შავი,ანუ,კეთილი და ბოროტი.კეთილი ღმერთის მონათესავე და მორალის მატარებელია,ხოლო შავი ცხოველის მონათესავე,ბიოლოგიური,ქვენა.
რომელიც მიჩქმალულია,რომელიც მის ცხოველურ ინსტიქტებს წინა პლანზე წარმოაჩენს.

     III.    რეფლექცია
აქტივობა 6
პრობლემის გადაწყვეტა
როგორ გადავჭრათ  ეს პრობლემა?
მისათითებელი კითხვა:
1.როგორი ადამიანი ექცევა ბრბოს ნაწილად ?
2.რა შედეგი მოჰყვება ბრბოს ქმედებებს?
3.ვეთანხმებით თუ არა დამნაშავის ლინჩის წესით გასამართლებას?

სანამ გადაჭრის გზებზე ვიმსჯელებდეთ,მინდა  წაგიკითხოთ ნაწყვეტი სახარებიდან.
იოანე,თავი 8,1-11.
 ციტატები ბიბლიიდან:
,,არა კაც კლა!“
,,სანამ სხვის თვალში ბეწვს შეამჩნევდე საკუთარ თვალში  დირე ნახე“

დასკვნითი კითხვა:
რა პრინციპით უნდა იცხოვროს ადამიანმა?




მეთოდი










პროვოცირება






კითხვა-პასუხი















გმირის რუკა,

მოთხრობის რუკა
















პრეზენტაცია
















კითხვა-პასუხი


კავშირი განვლილ მასალასთან







საუბარი

















დისკუსია









დემონსტრირების მეთოდი








დასკვნის გამოტანა



ორგანიზების ფორმა









საერთო საკლასო







ჯგუფური










საერთო საკლასო
   დრო
2წთ.







2 წთ.





5წთ.













10წთ.


















3წთ.














10წთ.


























10წთ.

15,
შეფასება
მიმდინარე განმსაზღვრელი

შეფასების რუბრიკა
3წთ.
მოსწავლეთა განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა


კრიტერიუმები
1-3
4-5
6-7
8-10
მოსწავლე
იაზრებს
 კითხვას;
 მიცემულ
 დავალებას
 ზედმიწევნით
 და ავლენს
 სიღრმისეულ
 ცოდნას
მოსწავლეს
უჭირს
 მიცემული
დავალებისა
 და
აქტივობის
გააზრება
მოსწავლე
 ნაკლებად
იაზრებს და
 ავლენს
 ცოდნას
მოსწავლე
კარგად
 იაზრებს
და ავლენს
 საკუთარ
 ცოდნას
მოსწავლე
 ზედმიწევნით
იაზრებს ტექსტს
 და ავლენს
სიღრმისეულ
ცოდნას
მოსწავლე
აანალიზებს
 ფაქტებსა და
 მოვლენებს და
აკავშირებს
ლიტერატურულ
 ტექსტთან
მოსწავლე
 ვერ
ახერხებს
 ფაქტების
გაანალიზებასა
 და
 ტექსტთან
დაკავშირებას
მოსწავლეს
 უჭირს
მოვლენები
სა და
 ფაქტების
გაანალიზება
მოსწავლე
 აანალიზებს
ფაქტებსა და
 მოვლენებს
 და
აკავშირებს
ტექსტებთან
მოსწავლე
 საფუძვლიანად
აანალიზებს
 მოვლენებს და
 აკავშირებს
ლიტერატურულ
ტექსტთან
მოსწავლე
 მსჯელობს
 დასმული
პრობლემის
 შესახებ,
განიხილავს
სხვადასხვა
პოზიციას
და გამოაქვს
 შესაბამისი
 დასკვნები
მოსწავლე ვერ
 მსჯელობს
 ტექსტში
 დასმული
 პრობლემების
შესახებ
მოსწავლე
გაუმართავად
მსჯელობს
პრობლემების
შესახებ, უჭირს
 ლოგიკური
დასკვნების
 გამოტანა
მოსწავლე
 გამართულად
მსჯელობს და
 გარკვეულწილად
მიმოიხილავს
პოზიციებს.
ზოგჯერ
გამოაქვს
ადეკვატური
დასკვნები
მოსწავლე
 ლოგიკურად
მსჯელობს
პრობლემების
 შესახებ,
 განიხილავს
პოზიციებს და
 გამოაქვს
ადეკვატური დასკვნები







      სამოდელო გაკვეთილის გეგმა,გამჭოლი კომპეტენცია-მედიაწიგნიერება
სახელი: ნატო   გვარი: შეროზია   
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლის საფეხური-საბაზო,კლასი-VIII
მოსწავლეთა რაოდენობა: 9. სსმმ  მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა: სამი შატბერდული ხელნაწერის თავგადასავალი
მიზანი: ქართული უნიკალური ხელნაწერების შესახებ სამეცნიერო-პოპულარული ტექსტების გაცნობა-მოსმენა,წყაროებზე მუშაობა.სამუზეუმო ექსპონატების ვირტუალური დათვალიერება და საკუთარი დამოკიდებულებების გამოხატვა მოსწავლეების მხრიდან.თანამშრომლობითი უნარებისა და რეზიუმეს წერის უნარების განვითარება.

N

აქტივობა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმე
ბი

რესურსი

დრო
1.






2.






3.






4.





5.






6.






7.





მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.


არსებული ცოდნის გააქტიურება





ტექსტზე მუშაობა
ა) ადიშის ოთხთავი
ბ) ჯრუჭის ოთხთავი
გ) პარხლის ოთხთავი
განმავითარებელი შეფასება.

დამატებითი ინფორმაცია
შატბერდულ ხელნაწერებ
ზე;უძველესი ხელნაწერი წიგნების დათვალიერება ონლაინ რეჟიმში.

დამატებითი ინფორმაცია-სხვა ხელნაწერების შესახებ




ეს საინტერესოა-როგორ იცვლებოდა საწერი მასალა.




შეფასება:
ა)მოსწავლეთა თვითშეფასება

ბ)შეფასება-მიმდინარე-განმსაზღვრელი.

საუბარი






კითხვა-პასუხი






რეზიუმე,
პრეზენტაცია



მინი-ლექცია
(პირდაპირი ჩართვა ხელნაწერთა ინსტიტუტიდან)
წყაროზე მუშაობა.მთავარი სათქმელის გადმოცემა.

პრეზენტაცია პოვერ-პოინტში,მინი ლექცია


,,ბლიც უკუკავშირი წრეზე“

ჯგუფური რეზიუმეს  შეფასების რუბრიკა

საერთო საკლასო





საერთო საკლასო





ჯგუფური





საერთო საკლასო




ჯგუფური მუშაობა




საერთო საკლასო





ინდივიდუალური

ინდივიდუალური


















სახლმძღვანელო,ფლივჩარტის ფურცლები,ფლომასტრები.
ინტერნეტი,კომპიუტერი.



ინტერნეტით მოძიებული მასალა


სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,ტელევიზორი





შეფასებ
ის სქემა




3 წთ.






5წთ.






10წთ






8წთ





8წთ




5წთ



3წთ


3წთ




ე.ს.გ. ქართ.VIII.5.მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს ,გაანალიზოს და შეაფასოს    ტექსტები(მხატვრული და არამხატვრული),რომლებიც შეიცავს გარკვეულ თვალსაზრისს ან მსჯელობას კონკრეტულ საკითხზე.
 ქართ.VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია ნაწარმოების მნიშვნელოვანი ასპექტების გაანალიზება.
ქართ.VIII.13.მოსწავლეს შეუძლია წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ეფექტური ორგანიზებისათვის.
               


გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე შეძლებს გაიაზროს  და შეაფასოს არამხატვრული ტექსტი,რომლებიც შეიცავს გარკვეულ თვალსაზრისს  კონკრეტულ საკითხზე.
 მოსწავლე შეძლებს ნაწარმოების მნიშვნელოვანი ასპექტების გაანალიზებას.
მოსწავლე შეძლებს თანამშრომლობითი უნარების განვითარებას.შეძლებს რეზიუმეს წარმოდგენას ზეპირი,ან წერითი სახით.





                                     სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
                                 
1.
გაკვეთილის თემა
რ.ინანიშვილის ,,ჩიტების გამომზამთრებელი”
2.
საგანი
ქართული ენა და ლიტერატურა
3.
მასწავლებლის სახელი, გვარი
ნატო შეროზია
4.
სწავლების საფეხური
საბაზო, მე-7კლასი
5.
სამუშაო ენა
ქართული
6.
მოსწავლეთა რაოდენობა
5  მოსწავლე 
7.
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი
პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლება
8.
აქტუალობა
მოზარდების მიმართ არასრულფასოვანი დამოკიდებულება პრობლემა იყო,როგორც ძველად,საბჭოთა სივრცეში,ასევე  თანამედროვე ეპოქაშიც.ბავშვთა მიმართ სოციალური ძალადობის შედეგად  ყალიბდებიან განდგომილი და  გულჩათხრობილი ახალგაზრდები, რომელთაც       უჭირთ ცხოვრებისეულ სირთულეებთან გამკლავება და წარმატებებსაც ნაკლებად აღწევენ. წარმოდგენილი თემა ჩვენს  ქვეყანაში დღესაც  აქტუალურია.პრობლემის გამოკვეთა და გამოსავლის ძიება იყო გაკვეთილის მიზანი.
9.
დრო
45 წუთი
10.
ორგანიზების ფორმა
ჯგუფური, ინდივიდუალური.
11.
რესურსები
 ლეპ-ტოპი, ტელევიზორი,ბავშვთა უფლებების კონვენცია,ფორმატები, მარკერები,  სქემები,სახელმძღვანელო
12.
სასწავლო მიზნები
·  ნაწარმოების მთავარი სათქმელის გააზრება,პრობლემის გამოვლენა და გადაჭრის გზების ძიება.პარალელის გავლება სხვა ნაწარმოებებთან და
       პირად ცხოვრებასთან. მსჯელობა,კრიტიკული აზროვნების,ინფორმაციის მი      ღეღების,დახარისხების,ანალიზის,დისკუსიის,ჯგუფური მუშაობის უნარების
      განვითარება.
13.
მოსალოდნელი შედეგები
ქართ. VII. 7. მოსწავლეს შე-უძლია  სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხა-ტვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება, მათ მიმართ  საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა

·ქ 
ქა     ქართ.     VII. 4.        მოსწავლეს შეუძლია საკლასო დისკუსიებში მონაწილეობის     
მი  ღება.

ქა    ქართ. VII. 6. მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების შესაბამისად გამოყენება.                             
შშ

14.
გაკვეთილის მსვლელობა






აქტივობა 1.



















აქტივობა 2.



აქტივობა 3.






















აქტივობა 4.




აქტივობა 5.















აქტივობა 6.







 მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.


გამოწვევის ფაზა

არსებული ცოდნის გააქტიურება:

1.       რა არის აღწერილი მოთხრობაში? 
2.       ვინ არიან მოთხრობის პერსონაჟები? 
3.       რატომ არის განაწყენებული დედა შვილზე და როგორ,რა სიტყვებით მოიხსენიებს იგი  შვილს?
4.       რა უძღოდა წინ დედის განსაკუთრებულ გაღიზიანებას?   
II ფაზა - შინაარსის რეალიზება
სქემის შევსება-მოვლენათა ჯაჭვი


პრობლემის იდენტიფიცირება
მისათითებელი კითხვები:

1.როგორ ხასიათზე, რა განწყობით მიდის  შვილი სახლში?
2. როგორ იქცევიან მშობლები    შვილთან?   
3.თქვენი აზრით, რა გრძნობას გამოხატავს  ბიჭის  სიტყვები: ,,კარგით, კარგით'', (მოსალოდნელ აგრესიას, გაღიზიანებას, შურისძიების სურვილს თუ  სინანულს ,რომ მშობლებმა ვერ გაუგეს).
4.რომელი მთავარი პრობლემა იკვეთება ნაწარმოებში?

     III.    რეფლექცია


საუბარი:როგორი დამოკიდებულება უნდა იყოს მობლებსა და შვილებს შორის?


პრობლემიდან გამოსავლის ძიება:

I ჯგუფი
მიეცთ რჩევა ბიჭს,როგორ მოიქცეს,რომ გამოსწორდეს სიტუაცია მათ ოჯახში და მათ ურთიერთობაში.
II ჯგუფი

მე-2 ჯგუფი
მიეცით რჩევა მშობლებს.როგორ უნდა მოექცნენ შვილს ასეთი სიტუაციის გამოსასწორებლად.

შეფასება
მიმდინარე განმსაზღვრელი
მეთოდი








კითხვა-პასუხი


















ანალიზი



კითხვა-პასუხი




















დისკუსია,
დასკვნის გამოტანა





სეგმენტური მეთოდი
პრეზენტაცია










შეფასების რუბრიკა
ორგანიზების ფორმა




საერთო საკლასო









საერთო საკლასო

საერთო საკლასო










საერთო საკლასო



ჯგუფური







ინდივიდუალური
   დრო
2წთ.






5წთ.
















5 წთ.


10 წთ.




















10წთ.






10წთ.













3 წთ.

მოსწავლეთა განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა


კრიტერიუმები
1-3
4-5
6-7
8-10
მოსწავლე
იაზრებს
 კითხვას;
 მიცემულ
 დავალებას
 ზედმიწევნით
 და ავლენს
 სიღრმისეულ
 ცოდნას
მოსწავლეს
უჭირს
 მიცემული
დავალებისა
 და
აქტივობის
გააზრება
მოსწავლე
 ნაკლებად
იაზრებს და
 ავლენს
 ცოდნას
მოსწავლე
კარგად
 იაზრებს
და ავლენს
 საკუთარ
 ცოდნას
მოსწავლე
 ზედმიწევნით
იაზრებს ტექსტს
 და ავლენს
სიღრმისეულ
ცოდნას
მოსწავლე
აანალიზებს
 ფაქტებსა და
 მოვლენებს და
აკავშირებს
ლიტერატურულ
 ტექსტთან
მოსწავლე
 ვერ
ახერხებს
 ფაქტების
გაანალიზებასა
 და
 ტექსტთან
დაკავშირებას
მოსწავლეს
 უჭირს
მოვლენები
სა და
 ფაქტების
გაანალიზება
მოსწავლე
 აანალიზებს
ფაქტებსა და
 მოვლენებს
 და
აკავშირებს
ტექსტებთან
მოსწავლე
 საფუძვლიანად
აანალიზებს
 მოვლენებს და
 აკავშირებს
ლიტერატურულ
ტექსტთან
მოსწავლე
 მსჯელობს
 დასმული
პრობლემის
 შესახებ,
განიხილავს
სხვადასხვა
პოზიციას
და გამოაქვს
 შესაბამისი
 დასკვნები
მოსწავლე ვერ
 მსჯელობს
 ტექსტში
 დასმული
 პრობლემების
შესახებ
მოსწავლე
გაუმართავად
მსჯელობს
პრობლემების
შესახებ, უჭირს
 ლოგიკური
დასკვნების
 გამოტანა
მოსწავლე
 გამართულად
მსჯელობს და
 გარკვეულწილად
მიმოიხილავს
პოზიციებს.
ზოგჯერ
გამოაქვს
ადეკვატური
დასკვნები
მოსწავლე
 ლოგიკურად
მსჯელობს
პრობლემების
 შესახებ,
 განიხილავს
პოზიციებს და
 გამოაქვს
ადეკვატური დასკვნები






სამოდელო გაკვეთილის გეგმა,გამჭოლი კომპეტენცია-მედიაწიგნიერება
სახელი: ნატო   გვარი: შეროზია   
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლის საფეხური-საბაზო,კლასი-VIII
მოსწავლეთა რაოდენობა: 10. სსმმ  მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა: ,,ლექსი ვეფხვისა და მოყმისა“
მიზანი:    მულტიმედია ტექსტების აღქმა,გაგება-გააზრება, ინტერპრეტირება და ლიტერატურულ ტექსტებთან პარალელების გავლება;  წარმართულ რწმენა–წარმოდგენებთან დაკავშირებულ თავისებურებებზე დაკვირვება;სხვადასხვა წყაროზე დაყრდნობით კონკრეტულ საკითხზე მსჯელობა და მიღებული ინფორმაციის კრიტიკული შეფასება.

N

აქტივობა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმე
ბი

რესურსი

დრო
1.






2.








3.



























4.


















5.











მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.


ლექსისა და სიმღერის მოსმენა და ლექსის სხვა დასხვა ვარიანტების       შედარებითი ანალიზი.
განმავითარებელი შეფასება



ტექსტის გაგება-გააზრება:
ა). ლიტერატურულ ტექსტებთან პარალელების გავლება:
 ა)ალ.ოჩიაურის ცნობა ყურაულთა გვარის შესახებ; ბ)გადმოცემა ,,ყურაულას“,ე.ი.იმ ხმლის შესახებ,რომლი
თაც მოყმემ დაამარცხა ვეფხვი; გ)გადმოცემა მოკლული ვეფხვის დატირებაზე ფშავსა და სვანეთში.
დამატებითი წყარო- ხმით დატირება ხევსურეთში.

ბ). წარმართულ რწმენა–წარმოდგენებთან დაკავშირებულ თავისებურებებზე დაკვირვება: ა)დალი-ნადირობის ქალღმერთი სვანურ მითოლოგიაში;
ბ) ნადირთპატრონები.

შეჯამება კითხვა-პასუხის მეშვეობით:
 1.თქვენი აზრით რის სიმბოლოდ აღიქმება ვეფხვი?
2.როგორ უნდა გავიგოთ სიტყვები:თვალნი არისხა ღვთისანი?
3.რას მოჰყვა ,,ვეფხის თვალის დარისხება“?
4.ტექსტში სად იკითხება თავი მიზეზი?
5.როგორია მოყმის დედის სახე?
6.რა არის ტექსტის მთავარი სათქმელი?



შეფასება:
ა)მოსწავლეთა თვითშეფასება


ბ)შეფასება-მიმდინარე-განმსაზღვრელი.

საუბარი






,,ვენის დიაგრამა“








წყაროებზე(ა,ბ,გ) მუშაობა.









წყაროებზე (ა,ბ)მუშაობა.






კითხვა-პასუხის მეთოდი


















შეჯამება:,,გასასვლე
ლი ბილეთი“



საერთო საკლასო





საერთო საკლასო







ჯგუფური
















ჯგუფური








საერთო საკლასო

















ინდივიდუალური


















ტელევიზორი,კომპიუტე
რი,მარკერი,ფორმატის ქაღალ
დი
ფორმატი
ფლომასტერი

















































გაკვე
თილზე ჩართუ
ლობის შეფასე
ბის რუბ
რიკა
2 წთ.






10 წთ.







8წთ.














2 წთ.


8წთ.









10წთ


















3 წთ.




2 წთ.






... ქართ.VIII.1.   მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხზე მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა აუდიტორიის შესახებ.
ქართ.VIII.5.მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს ,გაანალიზოს და შეაფასოს ტექსტები(მხატვრული და არამხატვრული),რომლებიც შეიცავს გარკვეულ თვალსაზრისსან მსჯელობას კონკრეტულ საკითხზე.
 ქართ.VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია ნაწარმოების მნიშვნელოვანი ასპექტების გაანალიზება.







სამოდელო გაკვეთილის გეგმა,გამჭოლი კომპეტენცია-სოციალური და სამოქალაქო კომპეტენცია
სახელი: ნატო   გვარი: შეროზია   
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლის საფეხურ-დაწყებითი,კლასი-VI
მოსწავლეთა რაოდენობა: 6. სსმმ  მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა: ,,რ.ჭეიშვილის ,,სურათებიანი წიგნი“
მიზანი:    ნოველის თემისა და იდეის გააზრება.   შემწყნარებლობაზე, სხვისი უფლებების პატივისცემაზე,დემოკრატიულ პრინციპებზე მსჯელობა.

N

აქტივობა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმე
ბი

რესურსი

დრო
1.





2.





3.





















4.



5.








6.









7.

































მისალმება და საორგანიზაციო საკითხების ორგანიზება.
თემის,მიზნის,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.

საშიანაო დავალება
ა)ნაწარმოების დასათაურება ეპიზოდების მიხედვით.
ბ)ეპიზოდური თხრობა

ტექსტის გააზრება და ნაწარმოებში ასახული პრობლემების წარმოჩენა:
1.როგორ არის ,,დასაბუთებული“ ძალმომრეობის,ჩაგვრის აუცილებლობა?
მოძალადის პორტრეტი
2.რით განაიარაღა პატარა ბიჭმა მისი დათრგუნვის მოსურნე?
ბავშვის პორტრეტი
3.როგორი ზემოქმედების ძალა აღმოაჩნდა წიგნს?(მოძებნეთ სათანადო ადგილი)
4.როგორი შედარებაა მოხმობილი მოთხრობის ბოლო წინადადებაში სულიერი გადარჩენის გამოსახატავად?

ვინ დაიცვას ჩვენი უფლებები


ნაწარმოებში ასახული პრობლემის პირად ცხოვრებაში იდენტიფიცირება (პარალელების გავლება ნასწავლ მასალასთან)და
დისკუსია თემაზე: როგორ გვესმის ბავშვთა უფლებები.
 მინი-ლექცია:ბავშვთა უფლებების კონვენცია (1989 წლის 20 ნოემბერი). მისი მიზანი  ბავშვთა მიმართ ძალადობის თავიდან აცილებაა.(მუხლების მითითება)

შეჯამება.მოსწავლეთა შეფასება-ნაწარმოების მთავარი სათქმელი

შეფასება-მიმდინარე-განმსაზღვრელი.

საუბარი





კითხვა,ვარიანტების   დაფაზე განთავსება




კითხვა-პასუხი







T დიაგრამა













ანიმაციური ფილმი ძალადობაზე

დისკუსია




საუბარი






საერთო საკლასო




საერთო სკლასო




საერთო საკლასო




















საერთო საკლასო


საერთო საკლასო







საერთო საკლასო






ინდივიდუალური

















დაფა,ცარცი




მარკერი,ფორმატი











































შეფასე
ბის რუბ
რიკა
2 წთ.





10წთ





14წთ





















3წთ.



6წთ





6წთ.

3 წთ.



2 წთ.









სამოდელო გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
                        გამჭოლი კომპეტენცია:ეკოლოგიური წიგნიერება  
                                      
                                     საჩინოს N1 საჯარო სკოლა
                                         2017 წლის 24 მაისი
                                   მასწავლებელი:ნატო შეროზია                                                            
              

1.

გაკვეთილის თემა


ვაჟა-ფშაველას ,,ვერხვი“

2.
საგანი,კლასი
ქართული ენა და ლიტერატურა, მე-6 კლასი
3.
მასწავლებელი

ნატო შეროზია
4.
მოსწავლეთა პროფილი:
რაოდენობა:
დაწყებითი
6
5.
გაკვეთილის მიზანი:
           
1.მხატვრული ტექსტის გააზრებული კითხვა და ანალიზი.
2.მოცემული თემის ირგვლივ მსჯელობა დისკუსიის სახით. 3.ეკოლოგიაზე სხვადასხვა სახის ინფორმაციის მოძიება,გაანალიზება და სხვადასხვა სახით წარმოდგენა.
4.  ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევების განვითარება.
6.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
ქართ.VI.7
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტის წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება.
ქართ.VI.9
მოსწავლეს შეუძლია  პირად გამოცდილებაზე დაყრდნობით იმსჯელოს ნაწარმოებში ასახული მისთვის გასაგები და მნიშვნელოვანი პრობლემის შესახებ.
ქართ.VI.12
მოსწავლეს შეუძლია მედიატექსტების გაანალიზება.აქვს მულტიმედია ტექსტზე მუშაობის საწყისი უნარ-ჩვევები.
7.
შეფასება და თვითშეფასება:

 მიმდინარე განმსაზღვრელი. დისკუსიისა  და პრეზენტაციის შეფასებისა და თვითშეფასების რუბრიკების გამოყენებით.
8.
საჭირო რესურსები
 წიგნი,რვეული,დაფა,ტელევიზორი,კომპიუტერი,ინტერნეტ-საიტები.

9.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ–ჩვევები:           

იციან ტექსტი,შეუძლიათ ტექსტში მოცემული პრობლემის ანალიზი.მოსწავლეებს გააჩნიათ საკუთარი აზრის ნათლად გადმოცემისა და ჩამოყალიბების უნარი, შეუძლიათ ჩამოთვალონ  ადამიანის ბუნებაში უხეში ჩარევით გამოწვეული ცვლილებების მაგალითები. ფლობენ ისტ-თან მუშაობის,ინფორმაციის დახარისხებისა და პრეზენტაციების სახით წარმოდგენის უნარებს.


10.


აქტივობა N1







აქტივობის მიზანი :

აქტივობის აღწერა:


ორგანიზების ფორმა და დრო:

აქტივობა N2


აქტივობის მიზანი:



აქტივობის აღწერა: 

ორგანიზების ფორმა და დრო:


აქტივობა N3








აქტივობის მიზანი:



აქტივობია აღწერა:





ორგანიზების ფორმა და დრო:


A ფაზა
გონებრივი იერიში:   ტექსტის გაანალიზება კითხვა-პასუხით:
1.რაზე წუხს კორდზე მარტოდ მდგარი ვერხვი?
2.რა არის მისი ოცნება?
3.რატომ მოჭრეს ვერხვი ადამიანებმა?
4.მოესწრი თუ არა ვერხვი მადლის ქნას?


წინარე  ცოდნის გააქტიურება.

მასწავლებელი სვამს კითხვებს არსებული ცოდნის გასააქტიურებლად.მოსწავლეები პასუხობენ.

მთელი კლასი. 10 წთ.

B ფაზა
დისკუსია თემაზე:მადლი თუ ბოროტება?


ტექსტში წამოჭრილი საკითხის გარშემო მსჯელობა და ანალიზი.


მოსწავლეები მსჯელობენ საკითხის გარშემო.გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებას და მოჰყავთ არგუმენტები.

მთელი კლასი.დრო: 15 წთ.


C-ფაზა

1.პრეზენტაცია პოვერ-პოინტში: გარემოს დაცვითი ორგანიზაციები.

2.პრეზენტაცია პოვერ-პოინტში:წითელი წიგნი.

3.სტენდი:    ,,ტყე შეუნახე შვილებსა“



საპრეზენტაციო მასალის სხვადასხვა სახით წარმოდგენა.
მოძიებული მასალის მოსწავლეებისთვის წარმოდგენა.პრეზენტაციის უნარების განვითარება.

მოსწავლეები პრეზენტაციას წარმოადგენენ კლასის წინაშე ინდივიდუალურად.


ჯგუფური. დრო: 15 წთ.












10.
შეფასება


მიმდინარე განმსაზღვრელი.შეფასება ხდება შესაბამისი რუბრიკებით. 5 წთ.

                                            





შეფასების რუბრიკა
ქულა/აქტივობა
დაბალი
საშუალო
 მაღალი
ჩართულობა
აქტიურობს ზოგი საკითხის განხილვისას
პასუხობს ყველა კითხვას
აქტიურობს ნებისმიერი საკითხის განხილვისას
პრეზენტაცია
უჭირს დროის დაცვა
ამზადებს საკითხსფლობს აუდიტორიას,იცავს დროის ლიმიტს.
მოიძიებს და ახარისხებს ინფორმაციას,წარმოადგენს თემის პრეზენტაციას ხარვეზების გარეშე.
მსჯელობა,დასკვნის გამოტანა
მსჯელობს, მაგრამ უჭირს დასკვნების გამოტანა
მსჯელობს,აკეთებს დასკვნებს.
განსაზღვრავს კვლევის საგანს, გამოაქვს არგუმენტირებული დასკვნა.
სხვადასხვა წყაროებზე მუშაობა
მუშაობს რომელიმე ერთი ტიპის წყაროზე.
იძიებს ინფორმაციას ყველა სახის წყაროდან.
შეუძლია ყველა სახის წყაროზე მუშაობა.ინფორმაციის
დახარისხება და საპრეზენტაციოდ მისი გამოყენება.





          











 თვითშეფასების რუბრიკა

            
           კრიტერიუმები
     
           1

    2

   3

გამოყენებული მეთოდები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას


v   

გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები


v   

ჩვენი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს


v   

ვიჩენდით ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ინტერესს


v   

მოსწავლეებს მივეცით საკუთარი მოსაზრების გამოხატვის საშუალება.


v   




ინოვაციური გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში   
                                      
                                   საჩინოს N1 საჯარო სკოლა
                                         2017 წლის 30 მაისი
                                   მასწავლებელი:ნატო შეროზია                                  
                                                            
              

1.

გაკვეთილის თემა


,,აბესალომ და ეთერი“-ხალხური
ჩრდილების თეატრი

2.
საგანი,კლასი
ქართული ენა და ლიტერატურა, მე-6 კლასი
3.
მასწავლებელი

ნატო შეროზია
4.
მოსწავლეთა პროფილი:
რაოდენობა:
დაწყებითი
6
5.
დრო:
1სთ.30 წთ. (2 გაკვეთილი)
5.
გაკვეთილის მიზანი:
           
1.პოეტური ტექსტის აღქმა და გამომეტყველებით კითხვა.
2.შესწავლილი ტექსტის მიხედვით პერსონაჟების  
   წარმოსახვითი პორტრეტის შექმნა.
3.როლური თამაში.
4.შემოქმედებითი უნარების განვითარება.

6.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
ქართ.VI.2.
მოსწავლეს აქვს მხატვრული ტექსტის გააზრებისთვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე დეტალების შეფასების უნარი.
ქართ.VI.3.
მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.
ქართ.VI.10.
მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი.
7.
შეფასება და თვითშეფასება:

 მიმდინარე განმსაზღვრელი. შემოქმედებითი უნარების შეფასება.
8.
საჭირო რესურსები
 წიგნი,ილუსტრაციები,სცენა,ფარდები,მაგიდის ლამპა.

9.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ–ჩვევები:           

იციან ტექსტი,ფლობენ  როლური თამაშისთვის საჭირო უნარებს.


10.


აქტივობა N1



აქტივობის მიზანი :

აქტივობის აღწერა:


ორგანიზების ფორმა და დრო:

აქტივობა N2



აქტივობის მიზანი:


აქტივობის აღწერა: 


ორგანიზების ფორმა და დრო:



აქტივობა N3








აქტივობის მიზანი:



აქტივობია აღწერა:





ორგანიზების ფორმა და დრო:


A ფაზა
 მინი ლექცია ჩრდილების თეატრზე.


მოსწავლეთა პროვოცირება.

მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს ამ მეთოდის გამოყენებასთან დაკავშირებულ დეტალებს.

მთელი კლასი. 5 წთ.

B ფაზა
წინასწარ შიქმნილი გმირების ოლუსტრაციების და როლების განაწილება სურვილის მიხედვით.სცენის მომზადება.


როლების არჩევა და გათავისება.


მოსწავლეები ირჩევენ სასურველ გმირებს და ილუსტრაციებს,იმეორებენ შესაბამის ტექსტს და ემზადებიან სათამაშოდ.

მთელი კლასი.დრო: 25 წთ.


C-ფაზა

ჩრდილების თეატრის წარმოდგენა.







მოსწავლეებში როლური თამაშით შემოქმედებითი უნარების განვითარება.


მოსწავლეები უკვე არჩეულ როლებს მოარგებენ ჩრდილების თეატრს და მხატვრულ ტექსტს თავიდან ბოლომდე გაითამაშებენ.



50 წთ.
10.
შეფასება


მიმდინარე განმსაზღვრელი.შეფასება ხდება შესაბამისი რუბრიკით. მოსწავლეთა და მასწავლებლის თვითშეფასება.10 წთ.

                                               












შეფასების რუბრიკა გამომეტყველებით კითხვაში

ქულა/აქტივობა
დაბალი
საშუალო
 მაღალი
გამართული და სწორი მეტყველება
უჭირს სიტყვების სწორად და გარკვევით წარმოთქმა.
სწორად და გარკვევით წარმოთქვამს სიტყვებს.
სწორად და გარკვევით წარმოთქვამს სიტყვებს.ადეკვატურად იყენებს ლოგიკურ პაუზებს.
ხმისა და ინტონაციის გამოყენება პერსონაჟის ხასიათის გადმოსაცემად.
უჭირს ხმის ჟღერადობით პერსონაჟის გრძნობების  გადმოცემა.
ხმის სიმაღლითა და ჟღერადობით ცდილობს გადმოსცეს პერსონაჟის გრძნიბებისა და სათქმელის შინაარსი
ხმის სიმაღლითა და ჟღერადობით ზუსტად გადმოსცემს პერსონაჟის გრძნიბებსა და სათქმელის შინაარსს.


                   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა ისტორიასა და ქართულ ლიტერატურაში
                                                   ინტეგრირებული გაკვეთილი
               
              

1.

გაკვეთილის თემა


,,დიდოსტატის კონსტანტინეს მარჯვენა“- მე-20 საუკუნის
პირველი ნახევრის ანარეკლი.

2.
საგანები,კლასი
ისტორია,ქართული. მე-12
3.
მასწავლებლები

ფიქრია კვირიკაძე,ნატო შეროზია
4.
მოსწავლეთა პროფილი:

9
5.
გაკვეთილის მიზანი:
           
ქართული:  მოსწავლეები   იმსჯელებენ პერსონაჟთა ბედზე,მათი აღსასრულის გამომწვევ მიზეზებზე.მოსწავლეები განიხილავენ რომანის პრობლემატიკას,
ისაუბრებენ  ხელოვნების (ხუროთმოძღვრებისა და მწერლობის) არსსა და იდეაზე,ქვეყნის პოლიტიკურ-სოციალურ წიაღსვლებზე,მოვალეობისა და პასუხისმგებლობის გრძნობაზე  და დიდოსტატის უკვდავებაზე.
ისტორია: მოსწავლეები გააცნობიერებენ მე-11 და  მე-20 საუკუნის პირველი ნახევრის  მოვლენებს, ისტორიული თვალსაზრისით შეაფასებენ ეპოქებს
საერთო: გაავლებენ პარალელს გიორგი 1-ლის მეფობასა  და მე-20 საუკუნის 1-ლი ნახევრის ტრაგიკულ მოვლენებს შორის.
6.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
ისტ. XII.3. მოსწავლეს შეუძლია   XIX  და XX საუკუნეებში მმართველობით სტრუქტურებში მომხდარი ცვლილებების ანალიზი.
ისტ. XII.6.  მოსწავლეს შეუძლია  მსჯელობა საზოგადოების ცნობიერებაზე ახალი და უახლესი
ისტორიის პერიოდში ჩამოყალიბებული სოციალური სტრუქტურების გავლენის შესახებ.

7.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები
მოსწავლეებს ნასწავლი აქვთ რომანი და იცნობენ მე-11 და  მე-20 საკუნის ისტორიას. ფლობენ მსჯელობის,ანალიზის,დასკვნების გამოტანის და თანამშრომლობით უნარ-ჩვევებს.
7.
შეფასება და თვითშეფასება:

შეფასების ფორმა:მიმდინარე შემაჯამებელი.
მოსწავლეთა შეფასება,მასწავლებლის თვითშეფასება და ურთიერთშეფასება.
8.
საჭირო რესურსები
სახელმძღვანელო, წიგნი ,,დიდოსტატის მარჯვენა“,კომპიუტერი,დაფა,ფორმატები.
-9.
აქტივობები და დრო

აქტივობა N1



აქტივობის მიზანი :


აქტივობის აღწერა:



აქტივობა N2








აქტივობის მიზანი:


აქტივობის აღწერა: 





აქტივობა N3



აქტივობის მიზანი:



აქტივობია აღწერა:


აქტივობა N4

აქტივობის მიზანი:


აქტივობის აღწერა:


აქტივობა N5

აქტივობის მიზანი:


აქტივობის აღწერა:










































მინი ლექცია.შესავალი საუბარი ,,დიდოსტატის მარჯვენასა“ და მე-20 საუკუნის ისტორიის პარალელებზე.


მოსწავლეები გაეცნობიან და გაიაზრებენ კრიტიკოსთა მოსაზრებებს.

მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს კრიტიკოსთა ვარაუდებს.


კითხვა-პასუხი:

1. რომელ წლებში აიგო დღევანდელი სვეტიცხოველი?
 2. ვისი მეფობის დროს აიგო?
3. რომელი მდინარეების შესაყართანაა ეს ტაძარი აგებული?
4.ნაწარმოებიდან მოიყვანეთ ადგილები სვეტიცხოველზე.
5.გთხოვთ გაიხსენოთ ნაწარმოები და დაახასიათოთ ეპოქა.

წინარე ცოდნის გააქტიურება.


მასწავლებლები ეკრანზე აჩვენებენ სვეტიცხოვლის სურათებს და პარალელურად სვამენ კითხვებს.
(პოვერ-პოინტის პრეზენტაცია)



 T დიაგრამა:ისტორიული და გამოგონილი გმირები.



რომანის ისტორიული და გამოგონილი გმირების გამიჯნვა.


მასწავლებელი  სთხოვს ორ მოსწავლეს შეავსოს დიაგრამის გრაფები.

  მოსწავლეები საუბრობენ მთავარ გმირებზე.(გიორგი 1-ლი,არსაკიძე,მელქისედეკი,შორენა,მარიამ დედოფალი,ფარსმან სპარსი...)

რომანის მთავარი პერსონაჟების დახასიათება.


მოსწავლეები დიაგრამაზე ჩამოწერილ გმირებს ახასიათებენ სურვილის მიხედვით.

 ჯგუფური მუშაობა

პარალელის გავლება მე-11 საუკუნის ისტორიასა და მწერლის თანადროულობასთან.

კლასი იყოფა 2 ჯგუფად.თითოეულ ჯგუფს მიეცემა ნაწარმოებებიდან ამოკრებილი ფრაზები,რომ დააკავშირონ მე-20 საუკუნის იმ მოვლენასთან,რასაც გაახსენებთ აღნიშნული ციტატები.

1-ლი ჯგუფი:

1.,,დიდი ხანია იცოდა გიორგიმ,არც მამამზე და არც მისი ვაჟი ქრისტიანები არ იყვნენ“
2.,,ისინი ხედავდნენ,გიორგი მეფე უფრო და უფრო გულგრილი ხდებოდა სარწმუნოების მიმართ.“
3.,,ბერძნებს ეს უნდათ ჩვენი ენა დაგვავიწყონ და მათი შემოგვჩარონ პირში,ჩვენი წარსული დავივიწყოთ და მათი შევისწავლოთ,ჩვენი სამოსი შემოგვძარცვონ ,მათი ჩავიცვათ“
4.,,ბერძნებს ეს უნდათ,ერთმორწმუნე საქართველო როგორმე სომხეთის დარად გადასანსლონ“

5.,,თუ მთელმა ერმა გამარჯვება არ მოინდომა,მაკედონელიც ვერ უშველის მას“

მე- 2 ჯგუფი
1.,,ჩვენში მოღალატეები სჭარბობენ ერთგულებს,განა თუ სხვისი,საკუთარი თავის,თავის ხალხის მოღალატენი,კარგად ვიცი ჩემს მსტოვრებში ნახევარი ბიზანტიელებს ჰყავდათ მოსყიდული,ნახევარი სარკინოზებს“
2.,,მუდამ ჩვენს სიმცირეს მივსტირით,მაგრამ დიდიკაცი თუ გამოგვერია,ისე დავკორტნით,როგორც დაკოდილ ძერას ყვავები“
3.,,განა მეფისა და კათალიკოსის წყალობის მოლიდინში შევალიე სვეტიცხოველს ჯანი? მე ჩემი ხელოვნება სიცოცხლეზე მეტად შემყვარებია, ამიტომაც განწირული მაქვს თავი”
4.,,მე ასე მგონია, ზვიად, ამაოდ შეაწყვიტა  პირველ გოდოლს გირშელმა სპაი, უკუიხმე ახლავე ერისთავი..”

5.“ მიაქუჩებდნენ ცხედრებს,  დავითნს წაუკითხავდა ხუცესი, დაჰყრიდნენ ურმებზე ჩაჰყრიდნენ ქალაქს გარეთ ორმოში. ( არც კაცს, არც ქვას, არც სიტყვას არ შემოუნახავს მათი სახელი.)”
6.,,სვეტიცხოვლის დანგრევა მოითხოვა ფარსმანმა, ხოლო
განრისხებულმა გიორგიმ ,,სვეტიცხოვლის ცუდად ამგებელს” მკლავის მოკვეთა მიუსაჯა.”



მოსწავლეებმა იმსჯელეს მეოცე საუკუნის პრობლემებზე, კერძოდ, 24 წლის აჯანყებაზე, 37-იანი წლების მოვლენებზე, დაპატიმრებებსა და სასჯელებზე, მათ ახსენეს მიხეილ ჯავახიშვილი, ტიციან ტაბიძე, პაოლო იაშვილი და სხვები, რომლებიც ხალხის,,მტრებისა და ჯაშუშების” ბრალდებებით მონათლეს, მოსწავლეებმა ახსენეს  აგრეთვე ათეიზმი და ის ლოზუნგები, რომლებითაც კომუნისტები სარგებლობდნენ, მაგალითად: “მე მოვკლავ მამას, დავახრჩობ დედას, თუ დამავალებს პარტია ამას”. გაიხსენეს მოღალატეები, და ისინი დაუკავშირეს ნაწარმოებში გადმოცემულ განდგომილ ფეოდალებს, საინტერესოდ განიხილეს ფარსმანის სახე, ეს ის ადამიანია, რომლებსაც იყენებდნენ ბოლშევიკები თავიანთი ქვეყნის წინააღმდეგ, რომლებსაც მიუხედავად თავიანთი ნიჭისა, არაფერი დაუტოვებიათ ქვეყნისათვის ღირებული, ამ ნიშნით ფარსმანი შეადარეს სტალინსა და ბერიას, მოსწავლეებმა აგრეთვე გააკეთეს კავშირი 1921 წელთან და აღნიშნეს ის მოღალატეები, რომლებიც თეთრ ცხენზე ამხედრებულები შემოუძღვნენ მტერს საკუთარ ქვეყანაში, გაიხსენეს 24 წლის აჯანყება, აქაც რომ ერთსულოვნება ყოფილიყო, მტერი ვერაფერს დაგვაკლებდა.

გააკეთეს კავშირი დღევანდელობასთან, გაიხსენეს 9 აპრილი და 2008 წლის აგვისტოს მოვლენები.

კითხვა: 1.ვინ იყო მელქისედეკ ათალიკოსი?
2.მეოცე საუკუნის ოციანი წლების რომელ ცნობილ კათალიკოსს გაიხსენებდით?
მოსწავლეებმა გაიხსენეს ამბროსი ხელაია, და მისი ცნობილი სიტყვები: “ჩემი სული ღმერთს ეკუთვნის, გული საქართველოს, გვამს კი რაც გინდათ ის უყავით, მტარვალებო!”







Комментариев нет:

Отправить комментарий